Zespoły łożyskowe – nowa grupa produktów Elesa +Ganter


Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, rozszerzyła ofertę o nową rodzinę produktów – wahliwe zespoły łożyskowe w oprawach z tworzywa. Nowe produkty są odpowiedzią firmy na zgłaszane przez klientów zapotrzebowanie na wysokiej jakości elementy pełniące rolę punktów podparcia dla osi i wałów w różnego typu urządzeniach i maszynach przemysłowych, gdzie konieczne jest zapewnienie odpowiedniego łożyskowania i współosiowości. Wahliwe zespoły łożyskowe w oprawach są przeznaczone do stosowania w różnych gałęziach przemysłu, w tym do systemów transportu wewnętrznego. Do głównych zalet nowej rodziny produktów należą: łatwość montażu, wahliwość, kompensacja niewspółosiowości, szczelność i odporność na korozję.

Zespoły łożyskowe składają się ze specjalnych łożysk kulkowych zabudowanych w oprawach o różnych kształtach. Wewnętrzny pierścień łożyska jest szerszy od zewnętrznego i posiada zamontowany wkręt dociskowy umożliwiający osiowe zabezpieczenie wałka po osadzeniu w łożysku. Oprawa daje możliwość zamocowania łożyska do obudowy urządzenia oraz zapewnia mu odpowiednie smarowanie.

Konstrukcja zespołu łożyskowego zapewnia skuteczne uszczelnienie, a dzięki smarowniczce, własny zapas smaru. Dodatkowo, dzięki kulistej powierzchni pierścienia zewnętrznego łożyska i sferycznemu otworowi w obudowie, zespoły łożyskowe posiadają zdolność wychyleń kątowych do 2,5°. Pozwala to na kompensowanie błędów niewspółosiowości, trudnych do uniknięcia w przypadku łożyskowania w oddzielnych oprawach. Niewspółosiowość może również wystąpić przy ugięciu wału.

Oprawy, wykonane są z wzmocnionego włóknem szklanym technopolimeru na bazie poliamidu i przykręcane bezpośrednio do konstrukcji przez przelotowe otwory montażowe wzmocnione nierdzewnymi tulejkami. Zależnie od kształtu oprawy, zespół łożyskowy można zamocować w różnych płaszczyznach i konfiguracjach otworów mocujących.

Aktualnie, w ofercie firmy Elesa+Ganter znajdują się cztery odmiany zespołów łożyskowych w oprawach, które ze względu na sposób montażu możemy podzielić na dwa typy:

Typ F – otwory montażowe umiejscowione są równolegle do osi wału.

Do tego wariantu zaliczają się:

UCF – zespoły łożyskowe kołnierzowe kwadratowe

UCFL – zespoły łożyskowe kołnierzowe owalne

UCFB – zespoły łożyskowe kołnierzowe narożne

 

Typ P – otwory montażowe skierowane są prostopadle do osi wału.

Ten typ opraw łożyskowych potocznie nazywa się oprawami stojącymi. Wariantem dostępnym w tym wykonaniu jest:

UCP – zespoły łożyskowe stojące z przelotowymi otworami montażowymi.

 

Wszystkie powyższe wykonania dostosowane są dla wałków o średnicy czopa 25 mm oraz 30 mm. Temperatura pracy wynosi od -20°C do +60°C.

 

Linki do kart katalogowych produktów:

https://www.elesa-ganter.pl/produkty/stopy-wahliwe-i-elementy-przenosnikow/seria/ucf

https://www.elesa-ganter.pl/produkty/stopy-wahliwe-i-elementy-przenosnikow/seria/ucfl

https://www.elesa-ganter.pl/produkty/stopy-wahliwe-i-elementy-przenosnikow/seria/ucfb

https://www.elesa-ganter.pl/produkty/stopy-wahliwe-i-elementy-przenosnikow/seria/ucp

 

PDF download